Belka
Poniedziałek, 25 Marca 2019   imieniny: Maria, Wiesław, Ireneusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Modernizacje oczyszczalni ścieków w Wolsztynie

Data publikacji: 2018-06-21, Data modyfikacji: 2018-06-21
A A AWydrukDrukuj  
 
Modernizacje oczyszczalni ścieków w Wolsztynie

Beneficjentem udzielonej przez NFOŚiGW dotacji (21 694 831 zł) zostało także lokalne Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Wolsztynie. Jako podmiot odpowiedzialny będzie realizować przedsięwzięcie pn. „Modernizacja i rozbudowa systemu odprowadzania ścieków oraz zaopatrzenia w wodę na terenie aglomeracji Wolsztyn – Siedlec”. Umowę regulującą przekazanie unijnej dotacji podpisali 18 czerwca br. w siedzibie NFOŚiGW: Dyrektor Departamentu Ochrony Wód NFOŚiGW Ewa Kamieńska oraz Prezes Zarządu PGK Sp. z o.o. w Wolsztynie Maciej Ganowicz. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 42 839 568 zł. Ponadto, wobec udziału w przedsięwzięciu środków własnych, beneficjent otrzyma z Narodowego Funduszu niskooprocentowaną pożyczkę.

W ramach przedsięwzięcia zmodernizowana zostanie infrastruktura oczyszczalni ścieków w Komorowie – powstanie tam instalacja do przeróbki osadów ściekowych wraz z montażem zasilania z pomocą instalacji fotowoltaicznej. Unowocześnienie obejmie również centralną przepompownię ścieków. Przewidywany jest też remont kanalizacji sanitarnej (o długości ok. 2,53 km), a także stacji uzdatniania wody Wroniawy (wraz z przebudową układu zasilania energetycznego i budową instalacji fotowoltaicznej). W planach jest również budowa sieci wodociągowej Adamowo Sarny – Wolsztyn (ok. 2,37 km), która będzie dawać możliwość drugostronnego zasilania w wodę miasta Wolsztyn. Uruchomiony zostanie ponadto system GIS. Po wdrożeniu nowej infrastruktury z końcem 2020 r. ilość suchej masy komunalnych osadów ściekowych poddawanych obróbce sięgnie 1,33 tys. Mg/rok, natomiast ilość uzdatnianej wody – 2 628 000 m3/rok. Pełny efekt ekologiczny ma być osiągnięty z końcem 2021 r.

– Zmodernizujemy i przebudujemy całą gospodarkę osadową. Dotychczas wydawaliśmy spore sumy na pozbycie się osadu jako odpadu. Teraz będziemy przekształcać osad w tzw. polepszacz gruntowy – nawóz wapienny posiadający wszystkie niezbędne certyfikaty. Zakładamy, że będzie na niego zbyt, więc nie tylko zmniejszymy wydatki, ale nawet osiągniemy zysk. Drugim ważnym aspektem projektu będzie zbudowanie drugostronnego zasilania Wolsztyna w wodę, gdyż obecnie część gminy otrzymuje ją tylko z jednej arterii. To będzie ok. 2,5 km nowych rurociągów. Inwestycje wykluczy potencjalne kłopoty – takie jak awaria, z powodu której  miasto nie miało kiedyś wody przez 24 godziny – zapowiedział po podpisaniu umowy Prezes Maciej Ganowicz.

, Źródło artykułu: NFOSiGW
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
wolsztyński

Powiat wolsztyński - utworzony wskutek reformy administracyjnej z 1999 roku powiat znajduje się w województwie wielkopolskim, a stolicą i siedzibą jego władz jest Wolsztyn. Na powiat składa się miasto Wolsztyn oraz trzy gminy: Wolsztyn, Przemęt i Siedlec.

Wiejskie tereny oferują wypoczynek i rekreację. W gospodarstwach agroturystycznych będzie możliwość podpatrywania rolników przy pracy, poznanie zwierząt gospodarczych i skosztowanie regionalnych potraw przyrządzonych z najświeższych produktów, które rodzi tutejsza ziemia. Przebywając na ziemiach powiatu wolsztyńskiego warto zwiedzić muzea, skanseny i sakralne obiekty zabytkowe.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola