Belka
Sobota, 27 Kwietnia 2024   imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

O paragonach, podatkach, i budżecie...

Data publikacji: 2016-11-24, Data modyfikacji: 2017-03-27
A A AWydrukDrukuj  
 
O paragonach, podatkach, i budżecie...

Edukację finansową warto zaczynać od najmłodszych lat. 23 listopada 2016 r. Urząd Skarbowy w Wolsztynie rozpoczął w szkołach podstawowych powiatu wolsztyńskiego w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjnej Ministerstwa Finansów „Weź paragon” cykl warsztatów pt. „Wielka moc małego paragonu”. Celem zajęć jest uświadomienie dzieciom, dlaczego tak ważny jest paragon i w jak wielu sytuacjach życia codziennego jest on przydatny oraz przybliżenie dzieciom pojęć takich jak: podatki czy budżet państwa. W pierwszej kolejności przedstawicielki Urzędu Skarbowego w Wolsztynie odwiedziły dzieci w klasach II C i II A Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Wolsztynie. W ramach tej samej akcji odwiedziły również klasy III i IV z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Tuchorzy.

Dzięki zastosowaniu najefektywniejszych dla dzieci form przekazu wiedzy tj. przedstawienia tematycznej bajki oraz aktywnego udziału dzieci w pogadance, uczniowie bez problemu pojęli jak wielkie korzyści płyną z posiadania paragonu zarówno w sferze praw konsumenckich i obywatelskich, jak i w sferze tworzenia warunków uczciwej konkurencji. Doskonale zapamiętały, że biorąc paragon: ułatwiamy sobie złożenie reklamacji, mamy możliwość porównywania cen, wspieramy uczciwą konkurencję, mamy pewność, że nie zostaliśmy oszukani, a przede wszystkim zapewniamy wpływy do budżetu państwa, dzięki którym finansowane są szkoły, przedszkola, szpitale, wojsko, policja, straż pożarna i inne ważne instytucje. Ponadto zrozumiały, że nieuczciwy sprzedawca, niewydający paragonów korzysta z dobrodziejstw jakie dają mu struktury państwa (posyła dzieci do szkoły, korzysta z infrastruktury, ma zapewnione bezpieczeństwo, itd.) lecz nie dokłada się do finansowania tych obszarów, co powoduje, że inni obywatele muszą za niego ponosić większe obciążenie fiskalne na wspólne cele. Kiedy uczniowie dowiedzieli się, że dzięki braniu paragonów można wygrać samochód lub tablet w Loterii Paragonowej, obiecali, że będą zachęcać rodziców do rejestrowania paragonów, a nawet im w tym pomagać. Na zakończenie lekcji każde dziecko otrzymało słodką niespodziankę. Celem powyższej inicjatywy było kształtowanie postaw obywatelskich młodych pokoleń oraz przybliżenie dzieciom podstawowej wiedzy podatkowej.

redakcja, Źródło artykułu: wolsztyn.pl, Autor zdjęć: wolsztyn.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
wolsztyński

Powiat wolsztyński - utworzony wskutek reformy administracyjnej z 1999 roku powiat znajduje się w województwie wielkopolskim, a stolicą i siedzibą jego władz jest Wolsztyn. Na powiat składa się miasto Wolsztyn oraz trzy gminy: Wolsztyn, Przemęt i Siedlec.

Wiejskie tereny oferują wypoczynek i rekreację. W gospodarstwach agroturystycznych będzie możliwość podpatrywania rolników przy pracy, poznanie zwierząt gospodarczych i skosztowanie regionalnych potraw przyrządzonych z najświeższych produktów, które rodzi tutejsza ziemia. Przebywając na ziemiach powiatu wolsztyńskiego warto zwiedzić muzea, skanseny i sakralne obiekty zabytkowe.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola